KURUMSAL

1917 yılında Japonya’nın Tokyo kentinde kurulan dünya lastik devi Yokohama Rubber Co’nun. Japonya’da 11, dünya genelinde 18 olmak üzere toplam 29 şirketi faaliyet gösteriyor. Sadece lastik üretimi yapan 11 Yokohama fabrikası bulunuyor.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan Yokohama; binek otomobiller, kamyonet, iş makinası, forklift, kamyon ve otobüs lastikleri pazarında saygın bir konumda yer alıyor. Yokohama aynı zamanda lastik taşıyıcılar/konvoyer bantlar/iş makinesi hortumları gibi endüstriyel ürünler, uçak tuvaleti modülleri, golf ürünleri ve su tankları gibi farklı grupları kapsayan geniş bir ürün yelpazesine sahip.

Pistlerden yollara yüksek performans transferi

Yokohama, motor sporlarında elde ettiği deneyimleri, lastik üretimi ve geliştirilmesinde kullanarak, özellikle performans lastiklerinde benzersiz bir performansa ulaşıyor. Spor otomobil lastikleriyle birlikte mükemmel bir uyum içinde anılırken, diğer desenler de, kendi alanlarında aynı başarıyı gösteriyor. Yokohama markasını dünya çapında tanınan ve kabul edilen bir lastik markası haline getiren itici güç ise yüksek kalite ve polimer teknolojisindeki zengin deneyime sahip olmasından kaynaklanıyor. Yokohama Müşteri ihtiyaçlarını öngörerek, bu doğrultuda üretim teknolojilerini geliştiren bir marka olmasıyla da istikrarlı bir başarı elde ediyor.

2007 yılından bu yana IRC’nin (Intercontinental Rally Challenge) resmi ortağı olan Yokohama, FIA World Touring Car Championship (WTCC), Japanese GT and ALMS (American Le Mans Series) başta olmak üzere dünyaca ünlü yarışlara ve motor sporlarına verdiği resmi destek ile öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl Kıtalararası Ralli Şampiyonası IRC’de yarışan ilk ve tek bayan ekip Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney, Yokohama ile bu şampiyonada ilk kez pistlere çıktı.

Bayraktar Grubu, Yokohama’yı geniş bayi ağıyla Türk tüketicisine ulaştırıyor

Yokohama ürünleri, 1983 yılından bu yana, Türk otomotiv sektörünün en saygın kuruluşlarından Bayraktar Grubu tarafından, Türkiye’ye ithal ediliyor. Bayraktar Grubu bünyesindeki Baytur Motorlu Vasıtalar Tic. A.Ş, distrübütörlüğünü yaptığı Yokohama ürünlerini, geniş bayi ağıyla, tüketicilerin beğenisine sunuyor. Yüksek teknolojisi ve köklü geçmişiyle dünya genelinde beğeni kazanan Yokohama markasını, Türkiye’de zirveye taşımak için “kalite” anlayışından ödün vermeyen Bayraktar Grubu, “yenlikçi” ve “rekabetçi” stratejisi ile faaliyetlerine devam ediyor. 

Doğa Dostu Teknoloji ile Üretim

Tüm faaliyetlerinde, çevreye uyumluluğu öncelik olarak belirleyen Yokohama, üretim tesislerindeki arıtma tedbirlerinden, çevre dostu ürünlerin geliştirilmesine kadar sağlayan geniş bir yelpazede çevre dostu üretim çalışmalarını yürütüyor.

  • Yokohama 1994 ve 1995 yılları içerisinde ozon tabakasına zararlı maddelerin üretim işleminde kullanılmasına tamamıyla son verdi.
  • Global ısınmaya ilişkin, doğal gaz kullanımına geçilerek karbondioksit miktarı azaltarak, enerji tasarrufuna giderek üretim sisteminin verimliliğini artırdı.
  • Endüstriyel atıkların azaltılma hedefi doğrultusunda 1991 yılında atık oranında yüzde 30 azalma sağlandı. 1995 yılında ise atık oranında yüzde 20 düzeyinde bir azalma sağlanarak 1996 yılı sonu itibariyle uygulanan işlemler sayesinde bu oran yüzde 32’ye çıktı. Bu konuda yapılan çalışmalar her geçen yıl daha iyi oranların elde edilmesini sağlıyor.
  • Yokohama'nın yeniden dönüşüm çabalarının temel konusunda “lastik” yer alıyor.  Japonya' da lastiklerde yeniden dönüşüm oranı yüzde 93. Yokohama dönüşüm uygulamasını diğer ürünlerine de yaygınlaştırma çalışmalarını yürütüyor.
  • Yokohama çevre dostu ürünler konusunda öncülük ediyor. Zorlu kış koşulları için geliştirdiği ve yol zeminine zarar vermeyen çivisiz kar lastikleri çevre dostu ürünlere en iyi örnek. Ayrıca Yokohama’nın en son teknolojisi BluEarth lastiği çevreci özellikleriyle dikkat çekmekte ve “Çevre ve İnsan Dostu” sloganı ile Avrupa pazarında satışa sunuluyor.
  • Yokohama çevre korumasını göz önünde tutarak ürettiği ürünleri satışa sunuyor.  Bu ürünler arasında zehirli gazların ve atık suların dışarıya sızmasını engelleyen özel borular da yer alıyor.