YOKOHAMA'NIN FARKINI YARATAN UNSURLAR

Lastik Grubu Teknolojileri

Yokohama lastiklerinin üstün kalitesi, en başta uluslararası ve ulusal rallilerde yarışan profesyonel sürücüler tarafından kabul edilmektedir. Bunun arkasındaki sebep Yokohama' nın ileri teknoloji geliştirme ve test sistemlerindeki bilgi birikimidir. Bu birikim daha ileriye gitmek için güçlü bir temel oluşturmaktadır.

Ayrıca, Yokohama' nın ürün çeşitliliği rakiplerinden farkını oluşturan önemli bir unsurdur. Yokohama inşaattan denizciliğe; havacılıktan sportif ürünlere uzanan çok geniş bir yelpazede üretim yapmaktadır.

Yokohama' nın tarafından geliştirilen ve dünya üzerinde pek çok kullanım alanı bulan teknolojileri düşünüldüğünde "Yokohama Avantajı" daha iyi anlaşılabilir.

Lastik konusunda, teknoloji geliştirme alanındaki çalışmaların temelinde hücre felsefesi yatmaktadır. Bu sistem farklı bölgelerdeki kullanıcıların her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamakta ve pazardaki rekabet gücünü arttırmaktadır.

Teknoloji geliştirmedeki hız, Yokohama' yı rakiplerinden ayıran önemli bir faktördür. YRC, zamanının lastik kavramının ötesine geçen pek çok lastik geliştirmiştir. Sadece bunlar bile bu durum Yokohama' nın teknoloji geliştirmeye olan yaklaşımını göstermektedir.

Lastik geliştirme için gerekli teknolojiler ana hatlarıyla dörde ayrılabilir:

1. Kord türü malzemeleri üretmekte kullanılan birleştirme teknolojileri
Malzeme geliştirmede tekrarlı mikron düzey analizi kullanılmaktadır. En uygun karışımı oluşturmak için gerekli hassas çalışmalar sürekli gerçekleştirilmektedir.
Optimum lastik oluşumuna karar verilmesinde Optimum Element metodu kullanılmaktadır.

2. Lastik deseni dizaynında kullanılan dizayn teknolojileri
Yokohama, çok değişik simülasyon teknikleri geliştirmedeki başarısıyla değişik ihtiyaçlara çok çabuk cevap verebilmektedir.

3. Değerlendirme ve test teknolojileri
Yokohama prototip lastiklerin testi amacıyla D-PARC adlı bir test merkezine sahiptir. Buradan elde edilen bilgiler sürekli olarak ürün geliştirme birimine aktarılmaktadır. Hokkaido adasında kar lastiklerinin testi maksadıyla T MARY adlı diğer bir test merkezi vardır. T MARY kavrama, fren konforu ve güvenlikle ilgili diğer unsurları içeren tesislere sahiptir.

4. Üretim teknolojileri
Tüketici ihtiyaçlarının sürekli değişkenlik gösterdiği binek otomobil lastikleri alanında farklı ürün geliştirme stratejisi yoluyla sürüş performansı, konfor ve toplam denge gibi unsurların tüm avantajları kullanılmaktadır.
Otomobil sporlarında kullanılmak amacıyla hazırlanan lastiklerin üretiminde, çeşitli ulusal ve uluslararası motor sporlarına yapılan aktif katılımlar sayesinde elde edilen bilgilerden yararlanılmaktadır.

Daha fazla konfor ve daha sessiz bir sürüş isteyenler için "Bilgi Entegrasyonuna Dayalı Simülasyon Sistemi" sayesinde binek tipi lastikler geliştirilmektedir.

Kamyon ve otobüs lastikleri konusunda iki orijinal dizayn teorisi geliştirilmiştir:

"STEM": Yükle ortaya çıkan enerjinin kesin kontrolü yoluyla yük altında lastik performansının arttırılmasını sağlamaktadır.

"STEM 2": Daha gelişmiş bir versiyon olarak yüksek düzeyde dayanıklılık ve aşınmaya karşı direnci bir araya getirmektedir. Onomichi Tesisi, X ışınlı test ekipmanlarını içerecek şekilde, en son teknolojilerle yenilenmiştir.

Yokohama, lastik geliştirme teknolojileriyle dünyanın en iyileri arasındadır ve bu konuda öncü olmaya da devam edecektir.


COPYRIGHT © 2017 YOKOHAMA LASTİKLERİ TÜRKİYE